sklep rowerowy

Ile trzeba wydać na dobry rower?

Rekreacja rowerowa stała się na tyle popularna, że profesjonalne sklepy rowerowe pękają w wszach pod naporem klientów, a w super- i hipermarketach możemy zaopatrzyć się w coś, co znawcy nazywają wyrobem roweropodobnym. Po czym poznać, że rower jest dobry? Na pewno po cenie, ale warto też wiedzieć, czy jednoślad tej ceny jest wart.

Nowy, szybki i błyszczący

Jeżeli jesteśmy rozeznani w świecie rowerowym i wiemy, jaki typ roweru nas interesuje, to już duży krok naprzód. W takiej sytuacji już mniej-więcej wiemy jakie akcesoria nasz wymarzony rower powinien mieć. Obecnie rodzaj roweru nie jest równoznaczny z jego stałą ceną, no może oprócz rowerów szosowych – te stanowią wyjątek. Pozostałe modele: trekkingowe, crossowe, miejskie, MTB w dobrych sklepach rowerowych kosztują od około tysiąca złotych. Można stwierdzić, że w hipermarkecie za takie pieniądze można kupić już nawet dwa lub trzy rowery. Z pewnością da się na takich rowerach pojeździć, ale pytanie brzmi: jak długo? Mimo że wśród osprzętu takich rowerów (przerzutki i kaseta) można znaleźć znane firmy, jednak rama najczęściej wyprodukowana jest z najtańszych odmian stopów aluminium. Ich trwałość pozostawia wiele do życzenia, a fakt że spawy ramy są mało precyzyjne nie napawają optymizmem. W profesjonalnych sklepach rowerowych ceny rowerów nie są większe z powodu masowej sprzedaży, ale z ze względu na konstrukcję rowerów wykonaną z cenniejszych materiałów. Do tego dochodzi obsługa, która doradzi przy każdym modelu na co należy zwrócić uwagę oraz dobierze odpowiedni rozmiar roweru. Można by stwierdzić, że taka właśnie jest rola sprzedawcy, ale kupując rower powyżej tysiąca złotych w profesjonalnym sklepie rowerowym, nie kupujemy go tylko na jeden sezon. Dlatego w takich sklepach można poczuć się docenionym klientem, ponieważ nie wrócimy za pół po nowy – no… chyba że mamy taki kaprys.

W tym dziale  Rowery stylowe i wytrzymałe

Fortuna na rower

Dla niektórych może się wydawać dziwactwem, fanaberią i brakiem odpowiedzialności wydawanie tysiąca lub więcej złotych na rower. Jednak racjonalizując, możemy wysnuć kilka ciekawych kontrargumentów. Po pierwsze kupujemy drogi rower, bo ma posłużyć latami – wtedy w przeliczeniu na lata użytkowania cena jest naprawdę niższa. Po drugie jazda na rowerze poprawi naszą kondycję i zdrowie, a dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze wydawane na leki. Po trzecie, jeżeli rower służy nam jako środek transportu do pracy lub szkoły, to łatwo można obliczyć, ile jesteśmy w stanie zaoszczędzić na paliwie lub biletach w ciągu sezonu rowerowego. A wszystkie te oszczędzone pieniądze zainwestować w dobry rower, którym będziemy jeździć na pewno kilka, a może i kilkanaście lat.