osoba rehabilitowana

Nerw trójdzielny – co warto o nim wiedzieć?

Organizm człowieka posiada dwanaście nerwów czaszkowych – jednym z nich jest nerw trójdzielny. Pełni on wiele ważnych funkcji, które warto znać.

Czym jest nerw trójdzielny?

Jest to jeden z nerwów czaszkowych, który pełni dwie funkcje: ruchową i czuciową. Nerw trójdzielny składa się z czterech rodzajów włókien – trzech czuciowych i jednego ruchowego. Pełni ważną rolę, jeśli chodzi o doznania odczuwane w różnych częściach twarzy. W ten właśnie sposób łatwo można ocenić, czy jakaś część nerwu trójdzielnego nie została uszkodzona – poprzez dotykanie różnych miejsc twarzy ostrymi przedmiotami, bądź też rzeczami o różnej temperaturze.

Jak ocenić prawidłowe działanie nerwu trójdzielnego?

 

Lekarz może zbadać działanie nerwu poprzez dotykanie twarzy wacikiem bądź szpilką. Pacjent musi określić czy poczuł dotyk, a także wskazać miejsce dotyku. Badanie nerwu trójdzielnego w okolicach oka odbywa się poprzez dotknięcie rogówki oka przy pomocy wacika – jeśli nerw działa prawidłowo, osoba badana mrugnie.

Badanie prawidłowego działania nerwu trójdzielnego polega również na tym, że lekarz każe pacjentowi zaciskać szczękę lub otworzyć ją przy zastosowaniu oporu. Jeśli pacjent ma problem z wykonaniem tych czynności, może to oznaczać uszkodzenie nerwu trójdzielnego w tym rejonie.

Jakie choroby mogą dotknąć nerw trójdzielny?

Wielu pacjentów skarży się na silne dolegliwości bólowe pochodzące od nerwu trójdzielnego. Kiedy nerw znajduje się pod naciskiem lub ulega podrażnieniu, można mówić o neuralgii. Powodem tej sytuacji może być żyła lub tętnica naciskająca na nerw. Dolegliwość ta dotyka najczęściej osoby, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia.

Nerw trójdzielny może także być uszkodzony poprzez udar, uraz, guz mózgu czy stany neurologiczne.

Ból pochodzący od nerwu trójdzielnego może być niesamowicie bolesny. Czas jego trwania waha się od kilku sekund do nawet kilkunastu godzin. Pacjenci opisują go jako bardzo dokuczliwy, przenikliwy, kłujący, czasami piekący.

Neuralgię nerwu można leczyć poprzez podawanie leków przeciwdepresyjnych, przeciwdrgawkowych, a także rozluźniających mięśnie. Niestety, z czasem niektórzy pacjenci przestają w prawidłowy sposób reagować na leki. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem może okazać się operacja lub znieczulenie nerwu poprzez wstrzyknięcie do niego środka znieczulającego.

Aby uniknąć dolegliwości ze strony nerwu trójdzielnego, można zastosować profilaktykę, która skupia się na zmianie trybu życia. Unikanie niezdrowego pożywienia, dostarczanie wszelkich niezbędnych składników mineralnych i witamin, rezygnacja z używek, prawidłowa higiena snu, aktywność fizyczna – to wszystko może sprawić, że dolegliwości staną się mniej dokuczliwe, a nawet kompletnie znikną. Bólu ze strony nerwu nie wolno ignorować, ma on bowiem tendencje do częstszego powracania z czasem. W codziennym życiu warto także stosować techniki relaksacyjne oraz unikać stresu – co z pewnością wpłynie pozytywnie na stan zdrowia.

W tym dziale  Leki na płodność

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *