Paczka a przesyłka - jaka jest różnica

Paczka a przesyłka – jaka jest różnica

Czasami musimy wysłać coś w paczce. Bywa, że zbędne przedmioty sprzedamy za pośrednictwem portalu aukcyjnego lub chcemy wysłać prezent komuś, z kim się nie zobaczymy. Zanim zamówimy kuriera UPS, sprawdźmy, czym się różni paczka od przesyłki i jak zamówić odpowiednią usługę. Wbrew pozorom, te dwa pojęcia oznaczają coś innego.

Czym się różni paczka od przesyłki?

Często stosowane zamiennie określenia paczka oraz przesyłka nie oznaczają tego samego. Jeżeli spotykamy kuriera UPS lub z innej firmy, zazwyczaj widzimy, że niesie jedną paczkę. W większości przypadków bowiem przesyłka składa się z jednej paczki, ale ze względów formalnych i dla prawidłowej interpretacji cenników oraz regulaminów, należy te pojęcia wyraźnie rozróżnić. Paczka to jeden element lub jedna sztuka opakowania. Przesyłka zaś jest zbiorem wszystkich paczek (elementów) opakowań wysyłanych w ramach jednej usługi. W zależności od tego, co mówi regulamin danej firmy, można wysłać od 1 do 999 paczek. Również kurier UPS przewiezie więcej paczek w ramach jednej przesyłki. Jest to bardzo ważna np. dla właścicieli niewielkich sklepów, którzy często zamawiają więcej produktów od jednego dostawcy, a przewozi je firma kurierska. Dysponując odpowiednio dużym opakowaniem możemy wszystko zapakować i wysłać w jednym kartonie, ale możemy też zawartość podzielić np. na 3 paczki. Taka przesyłka realizowana powinna być na podstawie jednego listu przewozowego, który powinien zawierać informacje o liczbie paczek, łączną wagę oraz, opcjonalnie, wagi lub kategorie wagowe każdej paczki. Większość opłat za usługi dodatkowe jest niezależna od liczby paczek w przesyłce.

Ile kosztuje przesyłka składająca się z kilku paczek? Czy dostarczy ją kurier UPS?

Od liczby paczek nie zależą między innymi: dopłaty strefowe, opłata za pobranie, ubezpieczenie, dokumenty zwrotne, awizację telefoniczną, potwierdzenia sms czy email. Od liczby paczek zależy natomiast dopłata za elementy niestandardowe. Oznacza to, że płacimy dodatkowo za każdą paczkę, która jest niestandardowa. Oczywiście od liczby paczek zależy również cena podstawowa. Jest ona sumą cen za każdą paczkę, ale ceny jednostkowe mogą być różne – zależne od wagi konkretnej paczki. Pracownicy firm kurierskich, także kurier UPS, bez problemu dostarczą taką przesyłkę, a zapłacimy za nią mniej niż za wysyłkę kilku osobnych paczek. UPS oferuje usługi Standard Single – dla pojedynczych paczek oraz Standard Multi, właśnie dla przesyłek wielopaczkowych. W tej usłudze cena nie zależy od liczby, a od łącznej wagi wszystkich paczek.

W tym dziale  Leki na odporność dla dorosłych

Wysyłka na terenie Polski nie jest kłopotliwa, a przesyłki krajowe możemy nadawać nawet z własnego domu. Sprawdźmy ofertę u usługodawców i wybierzmy najbardziej nam odpowiadającą i pamiętajmy, że kurier UPS szybko dostarczy przesyłkę, a w tej firmie zapłacimy mniej za taką, która składa się z kilku paczek.