Przydatne akcesoria AV w domu, dzięki którym podłączysz każdy sprzęt

 

 

Zakup markowego sprzętu RTV i audio nie daje nam gwarancji wysokiej jakości dźwięku i obrazu. Miłośnicy dobrego dźwięku zdają sobie sprawę z konieczności zakupu odpowiednich akcesoriów. Jakie podstawowe okablowanie audio przyda się w każdym domu?

 

Sprzęt RTV i AV – na co należy uważać?

 

Zakup sprzętu RTV i AV wiąże się zazwyczaj z dość dużym wydatkiem. Gdy już decydujemy się na zakup sprzętu, chcemy, by jakość dźwięku i obrazu była na najwyższym poziomie. Niestety, nawet zakup markowego sprzętu nie daje nam gwarancji uzyskania pełnej satysfakcji. Co zrobić, gdy jakość odbieranego dźwięku jest słaba lub pojawiają się zakłócenia, uniemożliwiające odsłuchiwanie nagrań, programów czy audycji? Specjaliści przekonują, że każdy miłośnik wysokojakościowego sprzętu AV powinien zainwestować w profesjonalne okablowanie (kable audio) i właściwie dobrane akcesoria (listwy przeciwprzepięciowe i złącza). Zakup markowych kabli, o odpowiedniej długości i właściwych parametrach technicznych, kompatybilnych z posiadanym przez nas sprzętem to konieczny, ale opłacalny wydatek.

 

Akcesoria AV dla domu – co wybrać? jak kupować?

 

Przed zakupem należy upewnić się, jakiego typu okablowania potrzebujemy. Jeżeli mamy wątpliwości, możemy skorzystać z pomocy doradcy sprzedaży. W sklepach internetowych coraz częściej dostępna jest też opcja szybkiej konsultacji on-line z pracownikiem sklepu. Zawszy należy znać przynajmniej orientacyjną odległość pomiędzy sprzętami (np. ekranem i głośnikami), które chcemy połączyć. Zbyt krótkie okablowanie może uniemożliwić połączenie sprzętu, zbyt długie będzie utrudniać poruszanie się po pomieszczeniu. Z zasady, długość zakupionego okablowania powinna być przynajmniej o 1 metr większa od wstępnie ustalonej długości kabla.

W tym dziale  Szkło hartowane, folia czy etui. Jak zabezpieczyć telefon

 

Popularne typu kabli i akcesoriów AV

 

Istnieje szeroki wybór różnego typu kabli audio i akcesoriów AV, do najczęściej kupowanych należą:

 

  • kable radiowe,
  • kable antenowe,
  • kable głośnikowe,
  • kable USB,
  • kable zasilające,
  • listwy zasilające i listwy przeciwprzepięciowe,
  • kable optyczne,
  • kable o różnych typach połączeń (np. HDMI – HDMI, SCART – SCART, VGA, Jack – Jack).

 

Specjaliści od naprawy sprzętu RTV i audio podkreślają konieczność zakupu markowego okablowania. Im wyższe wymagania odnośnie jakości dźwięku czy obrazu, tym większa konieczność zwiększenia wydatku na markowe akcesoria. Bandbridge, Hama, Vivanco, Delock i StarTech to najczęściej polecani producenci wysokiej jakości okablowania do sprzętu RTV i audio.