W polskich domach i mieszkaniach już dawno skończyła się era dywanów i wykładzin. Zamiast jednak zawsze decydować się na nowoczesne panele i gres, Polacy coraz częściej wracają do pełnych uroku podłóg z naturalnego drewna. Na nowo modne stają się więc parkiety i klasyczne podłogi z drewnianych desek. Nawet jednak od takich tradycyjnych podłóg wymaga się, żeby były w dobrym stanie. Jak zatem można je odświeżyć?
Lakiery do podłóg – nie tylko nawierzchniowe i podkładowe
Nieocenione przy konserwacji i zabezpieczaniu podłóg są lakiery. Okazuje się jednak, że wcale nie tak łatwo jest kupić ten najlepszy. Jeśli chodzi o podział, to lakiery dzieli się przede wszystkim na nawierzchniowe i podkładowe. Te pierwsze chronią podłogę przed uszkodzeniami i wilgocią, drugie – wnikają w samo podłoże i dodatkowo je wzmacniają.
Skład chemiczny ma znaczenie
Oprócz podziału na te dwie podstawowe grupy, lakiery dzieli się na rozcieńczalnikowe oraz wodorozpuszczalne. Do tej drugiej grupy zaliczają się lakiery akrylowe, które cieszą się sporą popularnością, z uwagi na swoje właściwości.
Zalety lakierów akrylowych
Lakiery akrylowe przede wszystkim nie ingerują w kolor drewna. Nie trzeba się więc bać, że po jakimś czasie drewno zżółknie. Plusem jest też fakt, że lakiery akrylowe nie wymagają zastosowania podkładu. Można je kłaść bezpośrednio na podłoże. Sama aplikacja także nie jest szczególnie skomplikowana, lakiery akrylowe z reguły rozprowadzają się równo po powierzchni. Szybko też schną, więc po lakierowanej podłodze można śmiało chodzić już na kilka godzin po konserwacji.
Niestety jednak lakiery akrylowe mają też jeden zasadniczy mankament – nie są aż tak mocne jak lakiery rozpuszczalnikowe, więc o wiele łatwiej jest zrobić w nich wgniecenia czy zarysować powierzchnię podłogi. Jeśli jednak bardzo dba się o podłogi, nie jest to aż tak wielką wadą.
A wykończenie?
Jak większość lakierów nawierzchniowych, również i lakiery akrylowe mogą zapewnić różny efekt wykończeniowy. Można zdecydować się na lakiery akrylowe z połyskiem. Coraz bardziej modne są lakiery akrylowe matowe. Można także wybrać rozwiązanie pośrednie i zdecydować się na lakiery o efekcie średnio nabłyszczającym. Sprawdzają się one przy różnych aranżacjach i wyglądają bardzo naturalnie. Różnice cenowe w tym wypadku nie są wielkie, warto więc zdecydować się na taki lakier, który świetnie dopasuje się do aranżacji wnętrz.
Jak przygotować podłogę do lakierowania?
Lakiery akrylowe mogą uszlachetnić i dodać uroku podłodze, ale zanim się je położy, samo podłoże trzeba odpowiednio przygotować. Można zrezygnować co prawda z podkładu, ale samą powierzchnię trzeba już starannie oczyścić, pozbyć się plam, wyrównać, zamaskować rysy i usunąć resztki starego lakieru. Jeśli parkiet jest w złym stanie, warto rozważyć cyklinowanie. Polega ono na szlifowaniu i wyrównywaniu całej powierzchni podłogi. To najlepszy sposób, żeby dać drugie życie starym i mocno zniszczonym podłogom drewnianym. Wyrównane, oczyszczone i przede wszystkim polakierowane, znów mogą wyglądać jak nowe i zachwycać swoim wyjątkowym urokiem.