Rowery stylowe i wytrzymałe

Każdy użytkownik roweru chce, aby jego jednoślad wzbudzał podziw i zainteresowanie. Miło jechać z wiatrem we włosach, gdy dookoła dostrzegamy zazdrosne spojrzenia. Z pewnością zainteresowanie wzbudzają rowery stylowe, które są coraz bardziej popularne w naszym kraju.

Stylowy czy retro

Obecnie rowerem stylowych nazywamy szeroką gamę rowerów typu Old Dutch czy Clasic Dutch. Mimo, że zaliczane są do klasy rowerów miejskich z racji swego klasycznego wyglądu jaki bardziej przypomina nam rower naszych dziadków uważane są za rowery stylowe. Nowe konstrukcje wzorowane na klasycznych rowerach holenderskich nawiązują do stylizacji z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Osłona na łańcuchu i tylnym kole, kierownica typu jaskółka czy w końcu wiklinowy koszyk na kierownicy to typowe akcesoria stylowego roweru. Oglądając tego typu pojazdy, łatwo spostrzec, że ich konstrukcja jest prosta, a jednocześnie wytrzymała.

Wytrzymały rower

Cruiser – krążownik szos

Rowery stylowe zazwyczaj wzbudzają swoje zainteresowanie nietypowym kształtem ramy. To tego typu rowerów z pewnością można zaliczyć rower Cruiser. Wzorowany na motocyklu, z nisko osadzonym siedzeniem dla rowerzysty, wydłużoną kierownicą i szeroko rozstawioną, co wymusza wyprostowaną pozycje podczas jazdy oraz wydłużoną raną z pewnością należy do rowerów stylowych. Jego konstrukcja jest mocna i wytrzymała. Sztywny widelec i wyjątkowe szerokie opony powyżej 2 cali. Jest idealny do poruszania się po plaży. Nic dziwnego w końcu stolicą rowerów typu Cruiser jest słoneczna Kalifornia. Najczęściej rowery typu Cruiser nie mają dodatkowego osprzętu. Pozbawione są przerzutek i biegów, a hamulec stosowany jest typu torpedo. Dla podkreślenia niezwykłej konstrukcji, producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych kształtów ram. Z dodatkowymi wspornikami o mniej lub bardziej falującym kształcie. Powoduje to, że konstrukcja jest bardzo wytrzymała. Szerokie i wysokie opony zapewniają doskonała amortyzację na powierzchni płaskiej z minimalnymi przeszkodami. Powoduje to, że można taki rower zaliczyć do rowerów miejskich. Rowery stylowe Cruiser dzielą się na podtypu: Chopper i Lowrider. Taki podział wynika tylko ze stylizacji i nawiązania konstrukcją i nazwą do odpowiedniego typu motocykli. W tych rowerach również ilość osprzętu jest ograniczona, ale kształty ramy i kierownicy powodują, że takie rowery wyglądają wyjątkowo szykownie i wzbudzają zainteresowanie.

W tym dziale  Typy kobiecych sylwetek – przegląd