Szkło hartowane, folia czy etui. Jak zabezpieczyć telefon

Dzisiejsze smartfony kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Ale nawet urządzenia za kilkaset złotych może spowodować płacz, jeżeli w wyniku upadku pęknie wyświetlacz. Czy można się przeciwko temu zabezpieczyć i cieszyć się telefonem w idealnym stanie przez lata?

 

Producenci smart fonów reklamują swoje wyświetlacze jak odporne na zarysowania i pęknięcia. Wiele osób myli pojęcia „nierysujące” z „niepękające”, zwłaszcza gdy wspomni się o szkle Grilla Glass, która ma być odporne na wszystko. Potem okazuje się, że wyświetlacz pękł przy pierwszym upadku na dywan z 50 centymetrów. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że im twardsze jest szkło (a każde generacja Gorilla Glass taka jest), ty jest bardziej kruche. Oczywiście powstaje na nim mniej rys, ale też łatwiej o jego uszkodzenie.

Czym się różni folia od szkła hartowanego

Folia ochronna na wyświetlacz telefonu jest znana wszystkim bardzo dobrze. Nie tylko zawsze chroniła ekran przed porysowaniem, ale także da się ja przyciąć do odpowiednich rozmiarów. Jest chętnie wykorzystywane w ochronie ekranów LCD aparatów fotograficznych, ekranów telefonów czy nawigacji samochodowych.

Folia na ekran jest bardzo elastyczna i cienka. A to oznacza, że twardsze elementy mogą się przez nią przebić.

W tym dziale  Przydatne akcesoria AV w domu, dzięki którym podłączysz każdy sprzęt

Folia ochronna nie chroni przed pęknięciem ekranu!

Jej zadaniem jest ochrona przed zarysowaniami, przy czym nie zawsze w pełni wywiązuje się z tego zadania. Folia jest również mniej trwała. Na ekranie utrzymuje się do kilku tygodni. Z czasem jej krawędzie odklejają się od szkła co daje miejsce drobnym pyłkom, które powodują mikroskopijne ryski jednocześnie dalej odklejając folię.

Aby tego uniknąć, najlepiej zainwestować w niewiele droższe szkło hartowane. Wiele osób po usłyszeniu nazwy „szkło hartowane” rezygnuje z zakupu myśląc, że negatywnie wpłynie na czułość dotyku. Oczywiście tak nie jest. Szkło hartowane jest grubości zaledwie 0.3mm i nie wpływa nie tylko na dotyk, ale nie powoduje pogorszenia obrazu. Chroni za to zdecydowanie lepiej od jakiejkolwiek folii, nawet tych najlepszej jakości.

Mimo tego, że szkło jest cienkie, jest też na tyle grube, by nie przepuszczać żadnego ciała obcego. Telefon z naklejonym szkłem można bez obaw trzymać w kieszeni lub torebce z innymi rzeczami. Szkło to niemal 100% gwarancja przed powstaniem rys.

Szkło hartowane chroni także od większości przyczyn pęknięć ekranu. Podczas upadku smartfona szkło zbiera na sobie większość siły uderzeniowej chroniąc tym samym delikatny wyświetlacz telefonu. Niezmiernie rzadko się zdarza, aby wyświetlacz w urządzeniu pękł, gdy było na nim naklejone szkło.

W tym dziale  Przydatne akcesoria AV w domu, dzięki którym podłączysz każdy sprzęt

 

Etui na telefon

Etui powinno być niezbędnym elementem każdego smartfonu. Niestety, wpływa ono negatywnie na estetykę urządzenie, ale pozwoli zaoszczędzić na wydatkach poniesionych z konieczności naprawy smartfona.

Ważne jest to, aby wybrać etui z odpowiedniego materiału. Jeżeli kupisz plastikowe, bo tanie albo ładne to mocno się zawiedziesz przy pierwszym kontakcie telefonu z podłożem. W ochronie smartfona najlepiej się sprawdzi etui wykonane ze skóry lub sylikonu. Są one elastyczne, więc przy uderzeniu zamortyzują upadek i wezmą na siebie część siły uderzenia. Pokrowiec zaoszczędzi również uszczerbionych rogów, a także niektórych rys wynikających z noszenia telefonu w torebce.

 

Zdecydowanie najlepszym połączeniem jest szkło hartowane + dobre etui. Zabezpieczony w ten sposób telefon nie tylko będzie służył przez długi czas, ale również pozwoli uzyskać większą cenę przy jego sprzedaży.