Wady i zalety karty kredytowej

Karta kredytowa, jak każdy instrument płatniczy ma swoje wady i zalety. Często jest mylona ze zwykła kartą płatnicza, jednakże podziela jej niektóre cechy. Co dobrego i co zbędnego posiada typowa karta kredytowa?

 

Czy jest „kredytówka”

Karta kredytowa jest instrumentem finansowym, który umożliwia płacenie za towary i usługi wszędzie tam, gdzie znajduje się terminal kart oraz przede wszystkim w Internecie.

Na karcie udostępniony jest limit kredytu, który zależy od złożonego wniosku oraz zdolności kredytowej. Aby móc posiadać kartę trzeba osiągać zarobki na poziomie najniższej krajowej lub mieć status…. studenta. Tak, bezrobotni studenci mogą liczyć na wyższe limity na kartach niż niewiele zarabiający pracownicy na etacie.

 

Jasne i ciemne strony karty kredytowej

Karta kredytowa jest formą kredytu, i jak na kredyt należy na nią patrzeć. Posiadając ja należy być świadomym, że 5% limitu karty jest traktowane przez bank jak rata, co znacząco może obniżyć zdolność kredytową przy wnioskowaniu o inny. Nawet, jeżeli zadłużenie na karcie zostało całkowicie spłacone. 5% traktowane jest jako rata, ponieważ bank wymaga comiesięcznej spłaty przynajmniej 5% zadłużenia. Jeżeli środki nie zostaną zaksięgowane na koncie w określonym czasie, zostaną doliczone odsetki karne, a w rezultacie bank może wypowiedzieć umowę. Oczywiści zaksięgowane 5% można od razu wykorzystać na zakupach.

W tym dziale  Czy artykuły spożywcze są tańsze online?

Zdecydowanie cechą pozytywną tej formy kredytu jest to, że odsetki są naliczane tylko od wykorzystanych środków. Jeżeli z karty zostało potrącone 60 zł na poczet biletów na koncert, odsetki zostaną naliczone tylko od tej sumy, a nie całości limitu na karcie. Opłaty zostają potrącone z rachunku karty, ale dopiero po wygaśnięciu okresu bezodsetkowego, który wynosi ok dwóch miesięcy. Jeżeli wszystkie środki na koncie karty zostaną zwrócone, odsetki nie zostaną naliczone.

Niestety, limit bez odsetkowy przysługuje tylko przy płatności kartą. Jeżeli pieniądze zostaną wypłacone z bankomatu, okres promocyjny przepada do momenty całkowitej spłaty karty.

To, co szczególnie wyróżnia ten rodzaj karty to jej duża rozpoznawalność na świecie. Nie ma w zasadzie miejsca, gdzie karty kredytowe Visa lub MasteCard i Maestro nie będą akceptowalnymi przez lokalne czytniki kart płatniczych. Problem może się pojawić przy wyborze karty Amercican Express, która jest przeznaczona na rynek Amerykański.

Używając karty kredytowej ma się pewność, że będzie można nią zapłacić za zakupy w sklepie internetowym oraz wewnątrz aplikacji mobilnej oraz w grach. Większe problemy stanowi zwykły przelew, aniżeli „kredytówka”, która doskonale sobie poradzi w każdym miejscu.

 

Największe zagrożenie wynikające z posiadania karty to błędne myślenie, że linia kredytowa na kocie jest własna. Nie spłacana karta jest bardzo droga, ponieważ jest objęta znacznie wyższym oprocentowaniem. Co miesiąc z rachunku potrącane są odsetki, co spowolnia jej spłatę. Limity na koncie wynoszące kilka set złotych są o tyle bezpieczne, że wystarczy jedna wypłata, aby całkowicie spłacić kartę, ale szybka spłata kilku tysięcy złotych może być nie lada problemem.

W tym dziale  Czy artykuły spożywcze są tańsze online?

Również zamknięcie karty to procedura trwająca wiele miesięcy. Po złożeniu wniosku w banku o jej likwidację, konieczne jest wygenerowanie trzech pustych wyciągów, ponieważ księgowanie na karcie może się opóźnić nawet kilka tygodni.