Niepłodność i bezpłodność to dwa problemy, na których temat kiedyś nie rozmawiano. Kobiety bezdzietne wstydziły się przyznać do problemu, czuły się gorsze, często popadały w depresję. Mężczyźni nie dopuszczali do siebie myśli, że problem tkwi w nich.
Z biegiem czasu zaczęto nagłaśniać ten temat, a młode kobiety oraz mężczyźni zaczęli szukać pomocy u specjalistów, aby mieć swoje upragnione dziecko.
Niepłodność i bezpłodność — czym są?
Bezpłodność i niepłodność to dwa pojęcie, które przez wiele osób są błędnie używane. Wielu używa ich zamiennie, co jest dużym błędem, ponieważ oznaczają zupełnie coś innego
Bezpłodność to całkowita niezdolność do pozostania matką bądź ojcem.
O niepłodności mówi się, gdy partnerzy regularnie współżyją bez środków antykoncepcyjnych, jednak w okresie powyżej 12 miesięcy nie doszło do zapłodnienia.
Rozpoznanie bezpłodności i niepłodności
Problemy z zajściem w ciąże należy konsultować ze specjalistą, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i zaleci leczenie, jeżeli będzie konieczne.
Diagnostyka rozpoczyna się od dokładnego wywiadu lekarskiego. Specjalista zapyta o regularne miesiączki, styl życia, przebyte choroby oraz zabiegi, a także o aktywność seksualną. Gdy zdobędzie interesujące go informacje przystąpi do badania narządów rozrodczych. Należy przygotować się na badania obrazowe, jak i fizykalne. Następnie zostaną zlecone niezbędne badania laboratoryjne. Dodatkowo mężczyzna zostanie skierowany na badania nasienia.
Lekarz z kompletem informacji będzie mógł postawić odpowiednią diagnozę.
Niepłodność i bezpłodność — różnice
Niepłodność dotyczy czasowego problemu z zajściem w ciążę, natomiast bezpłodność to całkowita niezdolność do zostania rodzicem biologicznym.
Oba przypadki dotyczą płodności, jednak oznaczają zupełnie inne jednostki chorobowe. Różni je nie tylko definicja, ale także:
Przyczyny
Bezpłodność spowodowana jest głównie przez czynniki mechaniczne, takie jak zabiegi chirurgiczne, które uszkadzają narządy rozrodcze. Narządy mogą zostać także usunięte w wyniku poważnej choroby. U kobiet przyczyną może być przedwczesna menopauza (pojawiająca się przed 40 rokiem życia). U mężczyzn przyczyną bezpłodności mogą być uszkodzone jądra lub nasieniowody. Także przebyte w dzieciństwie choroby takie jak świnka mogą przyczynić się problemów ze spłodzeniem dziecka. Nieodpowiedni styl życia, otyłość, stosowanie używek oraz zaburzenia hormonalne mogą być przyczyną niepłodności. Do problemów z płodnością mogą przyczynić się choroby przewlekłe takie jak cukrzyca lub nowotwór.
Leczenie
Zaburzenia niepłodności można wyleczyć. Na początku warto zmienić swój dotychczasowy styl życia, ograniczyć używki oraz zacząć uprawiać sport. Następnie specjalista pomoże dobrać odpowiednie leczenie. Najczęściej stosowana jest farmakoterapia. Leki na płodność mogą pomóc zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Często jedynym wyjściem może okazać się zabieg chirurgiczny. W przypadku bezpłodności jedynym sposobem na posiadanie potomstwa jest zapłodnienie pozaustrojowe, czyli in vitro lub adopcja dziecka.