mężczyzna z fotelikiem dla dziecka w kuchni

Jak prawidłowo zamontować w samochodzie fotelik dziecięcy przodem/tyłem

Wiele osób zastanawia się, jak w prawidłowy sposób zamontować w samochodzie fotelik dziecięcy, zarówno przodem, jak i tyłem. Warto się tego dowiedzieć.

Rodzaj montażu

Podczas prawidłowego montażu fotelika dziecięcego bardzo duże znaczenie ma przede wszystkim jego rodzaj. W obecnych czasach foteliki dziecięce mogą być montowane w samochodach na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest metoda tradycyjna, czyli montaż na 3-punktowe pasy bezpieczeństwa, co sprawdzi się doskonale nawet w starszych modelach pojazdów. Drugim sposobem jest montaż z wykorzystaniem systemu ISOFIX, jednak nie jest on możliwy w każdym samochodzie.

Wybór miejsca

W celu zamontowania fotelika dziecięcego w samochodzie należy wybrać optymalne miejsce. Dzięki temu na pewno dziecku będzie się wygodnie podróżowało nawet na dłuższych trasach. Najlepszym wyborem będzie środek tylnej kanapy, ponieważ w tym miejscu dziecko jest najmniej narażone na negatywne skutki uderzenia podczas wypadku. Kolejnym miejscem, na które można się zdecydować podczas montażu fotelika dla dziecka, jest pozycja za przednim pasażerem, ponieważ jest ona mniej narażona na skutki kolizji niż miejsce znajdujące się bezpośrednio za kierowcą.

Instrukcja obsługi

Foteliki dla dzieci przodem/tyłem można znaleźć w sprzedaży w bardzo zróżnicowanych modelach oraz wersjach. Dlatego podczas ich montażu należy przede wszystkim kierować się instrukcją, w której zawarte są wszystkie najważniejsze aspekty prawidłowej instalacji fotelika w samochodzie. Poprawny montaż fotelika w pojeździe jest niezwykle istotny, ponieważ dzięki niemu jest zapewniony dziecku odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas jazdy, a także komfort.

W tym dziale  Czy pasek do torby ma znaczenie?

Indywidualne potrzeby

Fotelik powinien być również dostosowany do indywidualnych potrzeb dziecka oraz jego opiekunów, dlatego warto na ten aspekt także zwrócić szczególną uwagę podczas montażu fotelika w samochodzie. Warto przede wszystkim sprawdzić, czy fotelik jest dobrze dopasowany do konkretnego modelu samochodu. Bierze się w tym przypadku pod uwagę kąt wyprofilowania kanapy, a także jej nachylenie. Nie każdy model fotelika sprawdzi się w każdym samochodzie. Oprócz tego warto zadbać o dopasowanie fotelika do anatomii dziecka, a w szczególności jego wzrostu oraz wagi.

Ustawienie zagłówka

Po montażu fotelika w samochodzie należy również w szczególny sposób zadbać o prawidłowe ustawienie zagłówka, który stanowi bardzo ważne zabezpieczenie dla głowy dziecka. Zagłówki w fotelikach samochodowych zazwyczaj są regulowane, dlatego bez większych problemów można je dostosować do konkretnego wzrostu dziecka. Oprócz tego warto zadbać o prawidłowe przyleganie pasów bezpieczeństwa do ciała dziecka.

Osłony bezpieczeństwa
Montując fotelik dla dziecka powinno się również zadbać o poprawne działanie osłon bezpieczeństwa. W obecnych czasach większość fotelików dostępnych na rynku wyposażona jest w osłony bezpieczeństwa. Warto je w odpowiedni sposób dopasować przed pierwszą podróżą z dzieckiem. Dotyczy to w szczególności osłony znajdującej się przy drzwiach zewnętrznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *