Kupowanie online jest coraz popularniejsze. Przyjemnie jest wybierać produkty w zaciszu własnego pokoju. Jeśli nie będą pasowały, zawsze można je odesłać. Zakupy przez Internet właściwie nie mają wad. Jeśli chcemy być z nich zadowoleni, musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Czy sprzedawca jest wiarygodny?
Po pierwsze, musimy sprawdzić opinie o sprzedawcy. Poczytajmy, jak jego usługi oceniają inni kupujący. W dobie powszechnego dostępu do Internetu, niezadowoleni klienci na pewno podzielą się opinią w sieci. Musimy także pamiętać o tym, by sprawdzić dane kontaktowe i identyfikacyjne sprzedawcy. Prawo wymaga od przedsiębiorców, by podawali pełne dane rejestrowe. Powinien nas zastanowić i być sygnałem ostrzegawczym, brak numeru telefonu, adresu e-mail lub adresu firmy. Warto czasem skorzystać z dogodnej formy kontaktu i zapytać o szczegóły dotyczące kupowanego towaru. Trzecia zasady mówi, by weryfikować wiarygodność, historię i opinie na rynku, gdy chcemy coś kupić w nowym i małym serwisie sprzedażowym.
Zasady zakupów
Zanim cokolwiek kupimy, sprawdźmy regulamin i zasady zwrotów konkretnych towarów. Sprzedający ma obowiązek opublikować regulamin określający szczegółowe zasady zawierania umowy przez Internet. Taki dokument powinien być czytelny i zrozumiały. Prawo daje nam możliwość zwrotu zakupionych towarów. Musimy tylko pamiętać, by zrobić to w ciągu 14 dni od zakupu. Piąta zasada mówi, by sprawdzać, czy transmisja danych odbywa się w bezpiecznym połączeniu (tak zwany protokół SSL). W przeglądarce, na początku adresu witryny, powinien widnieć napis https zamiast http. Zwróćmy uwagę, by był widoczny symbol kłódki, co oznacza całkowicie bezpieczne połączenie. Po szóste, sprawdźmy wybór różnych metod płatności. Jeżeli ktoś żąda płatności z góry i podaje dane wyłącznie jednej opcji płatności, skorzystanie z niej może być ryzykowne. Godne zaufania serwisy oferują różne opcje płatności, z których najpopularniejsze to karta kredytowa oraz szybkie, bezpośrednie płatności za pośrednictwem różnych banków.
A co ze szczegółami oferty?
Przeczytajmy dokładnie ofertę wystawców na serwisach aukcyjnych i ogłoszeniowych. Zapoznajmy się z zasadami, które sprzedający wprowadza. Osoby prywatne często umieszczają w tych opisach swoje własne, szczegółowe wytyczne, jak na przykład czas dostawy, który może być liczony dopiero od czasu zaksięgowania wpłaty na koncie sprzedawcy, a nie na koncie systemu płatności.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Kiedy skończymy zakupy, musimy się wylogować, aby osoby postronne nie uzyskały dostępu do naszego konta. Po zakończeniu transakcji i otrzymaniu towaru, warto wystawić komentarz. Pochlebne opinie lub ostrzeżenia są dla innych równie cenne, jak dla nas. Na wszelki wypadek, nie usuwajmy listów, w których omawialiśmy ze sprzedającym szczegóły transakcji.
Zakupy online to bardzo wygodny sposób nabywania towarów. Wystarczy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, by być zadowolonym z zakupów. Oczywiście, pod warunkiem, że kupimy produkt, który nam się podoba.